ЗДО №4 "Зірочка", м. Гайсин
Вінницька область, Гайсинський район

Консультації для батьків

На порозі - грип!

Грип належить до тих інфекційних захворювань, які перебувають під епідеміологічним наглядом ВООЗ. Джерелом інфекції є хвора людина-носій вірусу. Захворювання має виражений, сезонний характер, його пік припадає переважно на зимові місяці.

Профілактика грипу

Не специфічна сезонна профілактика

1.Загартування

2.Прийом загально зміцнювальних і тонізуючих препаратів(екстракт елеутерококу, женьшеню), препаратів більш вираженої імунодулюваної дії- екстракт ехінацеї, імунал.

3.Прийом вітамінних комплексів або вітаміну С.

4.Систематичне споживання цибулі,часнику,лимонів.

5.Дотримання належного повітряного режиму: постійне провітрювання приміщень, їх ароматизація ароматичними оліями шавлії, чайного дерева тощо.

Специфічна профілактика

1.Щеплення проведене в потрібний час та належному об`ємі живою або інактивованою вакциною.

У період епідемії рекомендується приймати амізон.

Не забуваймо про вітаміни

Раціон малюка має бути висококалорійним, вміщувати багато білків,вуглеводів і вітамінів.

Рис, гречана та вівсяна каші, біле куряче й індиче м`ясо. Риба,нежирні свинина і яловичина мають складати основу харчування.

Холодної пори року найважливішим є вітамін С, який захищає дитячий організм від застуди.

Його у великій кількості містять петрушка,солодкий болгарський перець,брюссельська ,цвітна,білоголова капусти та шпинат.

Найбільш корисними фруктами взимку вважають ківі,лимон,апельсин,грейпфрут і мандарин.

Якщо у малюка діатез чи алергія на ці фрукти замінити їх можуть морожені ягоди:суниці,малина,чорна смородина і аґрус.


Основні засади організації харчування дітей

Організації харчування дітей в дошкільному закладі здійснюється відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження норм харчування в дошкільних навчальних закладах», «Інструкції з організації харчування у дошкільних навчальних закладах».

Раціональний режим харчування, збалансованість раціону є основними умовами для нормального росту і розвитку дітей, які виховуються в дошкільному закладі.

Вихователі, помічники вихователів ознайомлені з питаннями гігієнічного та естетичного виховання дітей, приділяють велику увагу вихованню культурно-гігієнічних навичок у дітей.

Раціональне харчування в ДНЗ передбачає обов`язкове складання меню.

Примірне двотижневе меню складається на зимово-весняний і літньо-осінній періоди та погоджується територіальним органом Держпродспоживслужби і затверджується керівником начального закладу.

Щодня на кожний наступний день з урахуванням примірного двотижневого меню, картотеки страв складається меню-розклад. Картотека страв затверджена керівником закладу.

Видача готових страв дозволяється тільки після зняття проби медпрацівником, результати зняття проби вносяться до Журналу бракеражу готової продукції, під особистий підпис.

Щоденно залишаються добові проби кожної страви раціону.

Поруч з вікном видачі їжі харчоблоку є графік видачі їжі та денне меню, завірене керівником закладу,графік видачі кип`яченої води, організовано питний режим відповідно до вимог.

Для контролю за дотриманням норм харчування ведеться журнал обліку виконання норм харчування.

Кожні десять днів проводиться аналіз якості харчування, при необхідності- його корекція.

Виконання норм харчування основних продуктів наближено до норм.

Продукти харчування, що надходять в ДНЗ, відповідають вимогам державних стандартів, супроводжуються документами, що засвідчують їх якість.

Медпрацівники закладу одночасно з керівництвом закладу здійснюють постійний контроль за організацією харчування, за умовами і строками зберігання продуктів харчування та їх реалізації, технологією приготування страв.


Як не хворіти у дитячому садку

Перший рік в дитячому саду – справжнє випробування, як для дитини, так і для батьків. Постійні лікарняні і капризи зводять з розуму, і здається, що всі зусилля даремні – дитина хворітиме. Хвороб не буде, якщо правильно підготувати малюка. Дитина в саду «повинна» хворіти за умовчанням! Абсолютно нове середовище, нове оточення і самі різні віруси і бактерії, так або інакше, зроблять свою справу. Проте, готувати дитину до саду необхідно, повірте, це обов'язково принесе плоди. Починаємо підготовку оптимальним часом для першого походу в дитячий сад вважається середина серпня – початок вересня. Температура повітря знижується, вимотуюча жара сходить нанівець. В той же час до осінніх дощів і хвороб достатньо часу, малюк встигне адаптуватися. Але підготовку потрібно починати вже в червні.

Про все по порядку. Їдемо до моря! Це дуже важливий і обов'язковий пункт. У 20-х числах червня варто на 10-14 днів вивезти діток до моря. І хай це буде не Крим, і не Туреччина, а убережжя Азовського моря. Але це буде цілюще морське повітря, ласкаве сонце і море фруктів. До речі, дітям до 3-х років педіатри не рекомендують зміну кліматичної зони. Тобто навіть південний берег Криму – стрес для дитячого організму. Вибір за вами! Що ви «привезете» з моря?! Багаж вітаміну Д, дарованого сонцем (захисні креми для діток ніхто не відміняв!), загартовані морським повітрям органи дихання, кілограми з'їдених фруктів і гарний настрій вашого карапуза.

Як уберегти дитину від застуди

До вашої уваги прості поради, що дозволять уберегти дитину від застуди:

1. Найдієвіший засіб, який рекомендують усі медсестри у дитсадках, – змащувати носик дитини оксоліновою маззю, бодай не запобігти, то принаймні зменшити ризик захворювання малюка.

2. Дітям треба більше гуляти, оскільки ризик підхопити якийсь вірус у приміщенні набагато вищий, ніж на свіжому повітрі.

3. Привчіть дитину мити руки, до того ж не тільки після туалету. І що частіше вона це робитиме, то більш імовірно, що малеча менше хворітиме.

4. Загартовуйтеся, привчайте дитину до не дуже високої температури повітря удома, наприклад, удень вона не має перевищувати +21...+22 °С, а вночі – +17...+18 °С. Річ у тім, що за дуже високої температури повітря стає сухішим, що може призвести до пересихання слизової носоглотки, і як наслідок – знизити опірність до хвороб.

5. Коли виходите на прогулянку, не вкутуйте малюка, бо він, активно рухаючись, тільки прітиме, що збільшує імовірність захворювання.

6. Не допускайте, щоб у дитини були мокрі ноги.

7. Привчіть малюка пити не звичайний чай, а спеціальні трав’яні відвари, або ж із малиновими або смородиновими гілочками.

8. Коли вже так сталося, що ваш малюк застудився і в нього піднялася температура, не поспішайте її збивати, оскільки це відповідь організму на вірус.

Дайте йому самому перебороти інфекцію. Температуру потрібно збивати, тільки якщо вона сягає 38–38,5 °С. Висока температура стимулює вироблення імунітету.

Профілактика респіраторних захворювань

Відразу ж по приїзду з моря необхідно зайнятися профілактикою найпопулярніших в дитячому саду респіраторних захворювань. Ніхто, не винайшов кращого способу профілактики респіраторних хвороб ніж загартування. Про нього написано багато, вивчайте і вибираєте метод, відповідний вашому малюкові. Наш метод простий – дитини не кутати! Водою холодною не обливати, в ополонці малюка не купати. Просто старатися, щоб дитина не потіла. Влітку ходити голяком, взимку одягнена так, щоб не перегрівалася . І ще, якщо можна віднести до гартування – цілорічна фруктова терапія: полуниця, малина, смородина, вишня. Всі ці фрукти можна заморожувати – так вони практично не втрачають корисних складових і доступні взимку. І якщо обшпарити ту ж заморожену малину окропом (не варити!), отримаєте натуральний вітамінний компот. З тих, що привезли найкраще ківі (1 кг ківі замінює кількість вітаміну С, що міститься в 1 ящику лимонів), з нього і бананів можна робити фруктові салати з йогуртом. До речі, якщо ви довіряєте полівітамінним комплексам навесні і осінню влаштовуйте діткам тритижневі вітамінні курси (за порадою педіатра).

Ось, в принципі, і всі кроки по зміцненню імунітету до дитячого саду. Ще одна рада – коли приводите вранці дитину в садок, притисніть його (сердечко до сердечка) і постарайтеся передати йому своє тепло. Материнська любов – кращий захист від всіх хвороб! Відомо, що для нормальної життєдіяльності та повноцінного розвитку організму дитини необхідні вітаміни. Їжа, яку ми пропонуємо малюкові, повинна містити їх достатню кількість. Для забезпечення дитячого організму особливо важливими є вітаміни А, Е, С, D та групи В (В1, В2, В6, В12, РР). Вітамін D необхідний для нормального розвитку і росту кісток молодого організму. Він утворюється в шкірі під впливом дії сонячного проміння, а також вводиться в організм з їжею. Нестача вітаміну D може призвести до захворювання на рахіт. Хвороба ця починається з підвищеної пітливості, облисіння потилиці, занепокоєння. Пізніше в дитини, хворої на рахіт, з’являється викривлення кісток гомілки, грудної клітки, деформація кісток черепу. Діти, що страждають на цю хворобу, значно частіше, ніж здорові, хворіють на запалення легенів та інші недуги, які протікають тяжче, а процес одужання уповільнюється. Джерелом вітаміну D служить риб’ячий жир, вершкове масло, яєчний жовток, ікра, печінка тварин. Вітамін Е активізує діяльність м’язів. Він міститься в рослинних оліях, молоці, яєчному жовтку. Вітамін С. Нестача в організмі цього вітаміну призводить до хворобливого стану, який проявляється підвищеною стомлюваністю, кровоточивістю ясен та зниженим опором організму до захворювань. У великій кількості вітамін С (аскорбінова кислота) міститься в листяній зелені (качанна капуста, зелена цибуля, щавель, салат, смородина, кропива тощо) Багатими на цей вітамін є : шипшина, чорна смородина, суниця, пізні сорти яблук, мандарин, апельсин, лимон, грейпфрут. В овочах (картоплі, ріпі, помідорах, редисці тощо) вітаміну С міститься менше. Вітаміни групи В (В1, В2, В6, В12, РР), важливі для нормального кровотворення та діяльності нервової системи, надходять до організму з борошном та борошняними продуктами, крупами, жовтками яєць, картоплею, квасолею, горохом, дріжджами, м’ясом. Значна кількість вітаміну В2 міститься також в молоці, молочних продуктах та житньому хлібі. Вітамін А необхідний для здорового стану шкіри, а також для нормального зору. Джерелом вітаміну А служить печінка тварин, вершкове масло, вершки, сметана, сир, яєчні жовтки. Зелень і деякі плоди містять каротин, що в організмі перетворюється на вітамін А. Насамперед це морква, помідори, обліпиха, зелена цибуля, шпинат, петрушка, кріп. Отже, більшість вітамінів належить до незамінних харчових речовин, життєво необхідних органічних сполук, які так потрібні організму. В осінньо-зимовий період в їжі, як правило, кількість необхідних вітамінів знижена. Тому доцільно малятам давати дитячі вітаміни та вітамінні препарати, які продаються в аптеках. Правильно дібрати такий засіб, враховуючи індивідуальні особливості вашої дитини, допоможе вам кваліфікований лікар-педіатр.

Профілактика грипу та застуди у дітей

Послідовність пір року завжди залишається однією і тією ж. І такими ж залишаються щорічно супутні хвороби холодного періоду: грип, застуда, ГРВІ та просто зниження імунітету, неминуче викликає одну з перерахованих захворювань. Самі по собі грип і застуда переносяться набагато легше, ніж наслідки і ускладнення, які починаються після них.

Здавалося б, хвороба відступила і можна радіти, повернувшись до колишнього способу життя? Найбільше ця перспектива тішить маленьких діточок, яким за час хвороби сидіти вдома страшно набридає. Проведена вчасно профілактика грипу та застуди у дітей є запорукою того, що не доведеться просидіти вдома, пропустивши кілька веселих днів в дитячому саду. Кожен батько прагне захистити не стільки себе, скільки своїх дітей, щоб уберегти від страшних захворювань, які до того ж, на сьогоднішній день мутують і представляють ще більшу небезпеку. Ліки, які пропонуються для лікування і профілактики, настільки красиво розрекламовані і так багато обіцяють тим, хто їх приймає, але насправді не можуть впоратися іноді навіть з самою звичайною застудою. У таких випадках звертатися доводиться до народної медицини, яка щиро піклується про наше здоров'я і підтверджує свою ефективність протягом століть. Отже, щоб успішно протистояти спробам хвороботворних мікробів атакувати імунну систему, необхідно проводити профілактичні заходи, що викликають підвищення імунітету у дітей.

Смачним і корисним є напій, який приготовлений з ягід шипшини. У сухому вигляді, їх необхідно ретельно подрібнити, перетворивши на порошкоподібну масу. Взяти п'ять ложок цієї суміші і помістити в киплячу воду. Довівши суміш до кипіння, залишити настоюватися на десять годин. Після настоювання рекомендується процідити, після чого можна приймати як пиття. Дітям можна давати по половинці склянки кілька разів на день. Можна навіть замінити у дітей в меню цим напоєм звичайний чай і компот. У шипшині міститься дуже велика кількість вітаміну групи С. Профілактика грипу та застуди за допомогою шипшини повинна проводитися регулярно, тобто приймати напій можна кілька днів поспіль, а перерву зробити досить на тиждень.

Відмінними лікувальними і профілактичними властивостями характеризуються липа, калина. Їх плоди й суцвіття заливають окропом. Після декількох хвилин кип'ятіння відвар приймають як питво у теплому, бажано навіть гарячому, у міру можливості, вигляді. Не забороняється додавати цукор у напій, щоб він здався смачним дітям. А замінити цукор можна медом, тільки додавати його рекомендується в тепле пиття, щоб він не втратив своїх цілющих властивостей. Хто з нас зараз ризикує не користуватися дарами природи і не запасається на зимовий період малиною або чорною смородиною? Ці ягоди, які без варіння перетираються з цукром, є відмінною основою для приготування гарячого чаю або теплого напою, за допомогою якого може здійснюватися профілактика грипу та застуди. Також малину можна додавати в звичайний чорний чай, так само, як лимон чи мед. Яскраво виражену профілактичну властивість приписують ялицевої олії. Вона може використовуватися як основа для інгаляційних процедур, а також як засіб для розтирання. Ялицеву олію можна використовувати для розтирання у дітей, які вже захворіли, а також для профілактики. Нежить легко забути, якщо ялицеву олію закапати в ніс. Вона добре виліковує кашель за допомогою втирання в область грудної клітини, а також шляхом інгаляцій. Не обійтися в профілактичних заходах і без лимона. Запасіться на зиму перекрученим на м'ясорубці лимоном разом з цедрою з додаванням цукру. Достатньо однієї ложки такої суміші, доданої до чаю, щоб зменшити шанси хвороби.

Підвищити імунітет у дітей допоможуть і такі банальні процедури, як загартовування та спортивні вправи. У дитячих садках елементарні заняття фізкультури проводяться обов'язково, а от дітки, які перебувають на домашньому вихованні, часто позбавлені фізичних навантажень.

Профілактика грипу та застуди неможлива без прогулянок на свіжому повітрі. Абсолютно неправильно при настанні перших холодних або похмурих днів закрити дитину в квартирі і не виходити на вулицю. Так ви тільки створите всі найсприятливіші умови для розмноження хвороботворної мікрофлори. На загартовування можуть зважитися не всі батьки, а ось позбавляти прогулянок дітей ні в якому разі не можна. Для дітей можна застосувати саме просте загартовування, наприклад, тільки для ніг і ступень. Поступово привчайте дитину опускати ноги в холодну воду. Спочатку експериментуйте з теплою, майже гарячою водою, а потім одну з ємкостей розбавляйте поступово холодною водою. Загартовування варто проводити щодня, не знижуючи регулярність навіть влітку, в часи, коли активність вірусів знижується. Дуже важлива профілактика грипу та застуди у дошкільних закладах. Там бактерії можуть розміщуватися на іграшках, підлогах, столиках і дверцятах шафок. Немає такого місця, яке не могли б зайняти противні бактерії. Вихователям дитячого саду рекомендується приймати участь у профілактичних заходах нітрохи не менше, ніж батькам, так як вони у відповіді за кожну дитину так само, як за свою.

Єдиний ВЕБ-портал використання публічних коштів

 

 

Гайсинська міська рада

 

 

Публічні закупівлі

Гайсинська районна державна адміністрація

Гайсинська районна рада

Логін: *

Пароль: *